yükleniyor

Bandwidth Nedir?

BANDWİDTH NEDİR? BANT GENİŞLİĞİ NASIL ÇALIŞIR? Bandwidth olarak bilinen "Bant genişliği"; İnternet bağlantılı herhangi bir cihazın, belli bir zaman dilimi içerisinde alabileceği veri miktarıdır. Başka bir deyişle; bir kanalla aktarılacak olan maksimum verinin iletilmesi ve taşınmasıdır. Bant genişliğiniz ne kadar fazlaysa aktarılabilecek veri hızı o kadar fazla olur. Özellikle yüksek kapasitede veri ile uğraşan, veri hacmine ve hızına önem veren şirketlerin ve insanların önem verdiği bir konudur. Bandwidth, Veri Trafiği, Veri Aktarım Hızı, Veri Miktarı ve Bant Genişliği anlamlarını ifade eder ve internet bağlantınızın anlık kapasitesi olarak tanımlanabilir. Bandwidth, iletişim kaynaklarındaki veri kapasitesinin byte/saniye veya bit/saniye türünden ölçümlendirilmesidir.   

BİT NEDİR?

Bit, bilgisayarın en temel ve küçük veri birimidir. Bilgisayar içinde kullandığımız verileri bit ile ifade ederiz.

BYTE NEDİR?

Byte okunuşu ve yazım benzerliği nedeniyle çoğu zaman bit ile karıştırılsa da her biri farklı anlamlar ifade etmektedir. Bilgisayardaki daha büyük veriler byte olarak adlandırılır.

  • 8 bit = 1 byte
  • 1024 byte = 1 kilobyte (KB)
  • 1024 kilobyte = 1 megabyte (MB)
  • 1024 megabyte = 1 gigabyte (GB)
  • 1024 gigabyte = 1 terabyte (TB)
  • 1024 terabyte = 1 petabyte (PB)

VERİ MİKTARI NEDİR?

Bilgisayardaki her bir verinin bit veya byte cinsindeki değeri veri miktarı olarak adlandırılır.

VERİ TRAFİĞİ NEDİR?

Bant üzerindeki verinin transfer veya akış yoğunluğuna veri trafiği denmektedir. Sitenizde trafik ve benzeri sorunlar yaşıyorsanız, bant genişliğini(bandwitdh) artırmanız gereklidir.

BANDWİDTH NE İŞE YARAR?

Siteniz ne kadar çok ziyaretçi alır ve kullanılırsa (sayfalar arası gezinme gibi) site trafiği aynı miktarda artacaktır. Bandwidth, sitenizdeki bu kullanımlara bağlı olarak toplam indirme miktarını ifade eder ve sitenizde daha fazla ziyaretçinin bu indirme işlemlerini-veri aktarımlarını kolaylıkla yapmalarını sağlar. Örnek vermek gerekirse, sitenize 50 kullanıcı giriş yapıp 50 sayfa gezdiğinde sitenizin trafiği 50 kat artacaktır.

Site trafiği sadece ziyaretçi kullanımlarıyla artmaz. Siteniz saldırı altındaysa, yazılımsal hatalar veya FTP üzerinden yapılan dosya aktarımları da trafik oluşturabilir. Bandwidth, site trafiğinize limit koymaktadır. Trafik sınırını aştığınızda ise eğer siteniz hosting üzerindeyse bununla ilgili uyarı alırsınız ve devamında siteniz kullanılamaz hale gelir veya sitenize erişemezsiniz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için hosting sağlayıcınızla iletişime geçip, hosting hizmetinizi bir üst pakede geçirebilir veya limitsiz trafik sunan paketleri tercih edebilirsiniz.

Bilişim dünyasında büyük ihtiyaç olan siber olaylara müdahale, bilişim suiistimali, veri inceleme ve analiz hizmetlerini uluslararası standartlarda sunmak amacıyla kurulmuştur.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!