yükleniyor

Casus Yazılım Nedir?

Casus yazılım tespit edilmesi oldukça zor ve kötü amaçlı bir yazılım türüdür. Sizin tüm kişisel bilgilerinizi hakkında bilgi toplar ve üçüncü kişiler ile paylaşır. Casus yazılım e-posta adresleri, şifreler, kredi kartı bilgileri, çerezler, fotoğraflar, mesajlar, ziyaret edilen web sayfaları gibi bilgileri hem izleyebilir ve bilgileri toplayabilir.

Casus yazılım kullanıcını bilgisi olmadan bilgilerimizin kötü niyetli kişilere gönderilmesi sağlayan yazılım olarak karşımıza çıkmıştır.

CASUS YAZILIM TÜRLERİ NELERDİR?

Casus yazılım türleri dört ana başlık altında toplanır. Bu başlıklar bu şekilde sıralanmaktadır.

1.Truva Atı : Bilgisayarınıza virüs bulaştıran kötü amaçlı yazılımdır.

2.Sistem İzleyiciler : Bilgisayarınızdaki tüm etkinlikleri tuş kombinasyonu, e-posta mesajları, ziyaret edilen web siteler gibi hassas verileri ele geçirmek için düzenlenen casus yazılım türüdür.

3.Takip Çerezleri : Bir web sitesine girdiğiniz zaman sizin web trafiğini kontrol eden sizin bilgisayarınızın sabit sürücüsünde bulunan casus yazılım türüdür.

4.Reklam Yazılımları : Cihazlarınızı ve bilgisayarlarınız izlemek için kullanın casus yazılım türüdür.

CASUS YAZILIM VERDİĞİ ZARARLAR NEDİR?

2003 yılında iş dünyasına verdiği zarar 55 Milyar Dolar olmuştur.

2004 yılında 3 milyon işyeri bilgisayarının yapılan incelemede, 83 milyon bilgisayarlar üzerinde casus yazılım programları tespit edildi.

Windows işletim sistemli uygulamaların çökmesinin üçte bir oranında güce sahiptir.

Microsoft geniş bant bağlantısı olan bilgisayarların yaklaşık olarak %90 oranında casus yazılım bulunduğu öne sürülmektedir. 

Kullanıcıların izni ve haberi olmadan bulundukları sistemlere ulaşabilen casus yazılımlar, kişisel gizliliğe karşı hedef alan en önemli saldırılardan birisidir. Bu saldırılan sonucunda Dünya üzerinde çok olumsuz bir etki bırakmaktadır. Tabi bunu yapan kişiler ve kuruluşlar bu olaylardan bir çıkar elde etmektedir. Türkiye’de en önemli olay ise dolandırıcılık olayıdır. Kendilerini savcı veya polis olarak tanıtarak kişilerin bilgilerini söyleyerek onlardan para ve maddi eşyalarını istemektedirler.

CASUS YAZILIMDAN KORUNMA YOLLARI

En önemlisi kaynağını bilmediğiniz hiçbir web site linkini e-posta mesajını ve reklamlara tıklamayın. Tüm Dünya tarafından bilinen Antivirüs programları kullanmalısınız. Nod32, Kaspersky, Microsoft Essential, Norton, Avast, Mcafee gibi popüler olan programlarınızı kullanmanızı tavsiye ederim. Casus yazılım ucu açık olan ve her gün açık kapılardan bilgisayarınıza sızmaya çalışan yazılım olarak birgün karşımıza çıkabilir.

Bilişim dünyasında büyük ihtiyaç olan siber olaylara müdahale, bilişim suiistimali, veri inceleme ve analiz hizmetlerini uluslararası standartlarda sunmak amacıyla kurulmuştur.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!