yükleniyor

Fidye Yazılımı Nedir?

Fidye yazılım ile önemli kişisel verilere erişme, bu verileri yayınlama, silme tehdidinde bulunarak mağdurlardan parasal istekte bulunan kötü amaçlar için kullanılan yazılım türüdür. Fidye yazılım iki aşama şeklinde sistemi ele geçirmektedir. 

  1. Kişinin sistemindeki verileri şifreleyerek erişim sağlamasını engellemek.
  2. Kişinin sisteme girişimini engellemesi

FİDYE YAZILIM TÜRLERİ

Dikkat edilmesi gereken 4 adet fidye yazılım türü vardır. Bunlar ise;

  • Kripto Fidye Yazılımı
  • Dolap Fidye Yazılımı
  • Scareware
  • Doxware

1. Kripto Fidye Yazılımı

Ağınızdan veya bilgisayarınızdan öncelikle önemli olan veriler taranmaktadır. Bu verileri şifreleyerek kullanılmaz hale getirir. Sistemin geri kalanına dokunmaz ama bu verilere erişim sağlayamazsınız. Sizlere 48 ile 72 saat arasında bir süre verir ve ücret talep eder. İstediği ücreti  ödemezseniz elindeki tüm verileri sonsuza kadar siler.

2. Dolap Fidye Yazılımı

Dolap fidye yazılımı bilgisayarınızda bir ayrıcalık yapmaz bütün sisteminizi kilitleyebilir. Hiçbir şekilde sisteminizde işlem yapmıyor iseniz büyük ihtimalle dolap fidye yazılımından etkilenmişsinizdir.

3. Scareware

Dolap fidye yazılımını benzer şekilde tüm verilerinizi erişimini kısıtlar. Bu iki yazılım arasındaki fark ise scareware ödeme alabilmek için taktik olarak bilinmektedir. Fidye ödeyene kadar sisteminizi kullanmaya devam edemezsiniz.

4. Doxware

Doxware fidye yazılımı sadece verilerinize erişimi silmek veya kısıtlamak ile kalmaz eğer istediği fidyeyi ödemezseniz ele geçirdiği tüm bilgilerinizi paylaşmakla tehdit eder.

Fidye yazılımları arasında kurum, kuruluşları ve özel kişileri en çok tehlikeye sokacak yazılım Doxware fidye yazılımıdır.

FİDYE YAZILIM SİSTEMİ NASIL ELE GEÇİRİLİR?

Genellikle bilgisayar korsanları ücreti ödeyip verileri geri almak isteyen kullanıcıları seçmektedir. Hastaneler, fotoğraf saklama sunucuları gibi büyük şirketler bu yazılımın hedefi olmuşlardır. Genellikle bu saldırılar iki yol ile yapılmaktadır.

  1. E-Posta ek dosyası olarak gizlenen dosya indirildiğinde 
  2. Bilgisayar hackerları bilgisayarınızın savunmasında yer alan bir açık kapıdan sizi ele geçirir.

Fidye yazılım saldırıları aşırı derecede rahatsız edici konumdadır. Bu saldırılar gerçekleştiği zaman büyük kayıplara yol açmaktadır. Bu saldırıları önlemek oldukça basittir. Sisteminizin Güvenlik Duvarı ve Antivirüs programını güncel tutmak bu kötü amaçlı yazılım ile baş etmenin en basit yoludur.

Bilişim dünyasında büyük ihtiyaç olan siber olaylara müdahale, bilişim suiistimali, veri inceleme ve analiz hizmetlerini uluslararası standartlarda sunmak amacıyla kurulmuştur.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!